צילום "MAKING OFF" של הסרט "התנתקות. (חלק ראשון)

  • 0
  • דצמבר 16, 2014

בשנת 2007 הוזמנתי על ידי מחלקת התרבות של הטלוויזיה האוסטרית הממלכתית לצלם חומרים עבור כתבה למגזין התרבות שלהם ובמקביל לטובת ה MAKING OFF הרשמי לסרט Disengagement (התנתקות) של הבמאי עמוס גיתאי. הכתבה בוימה על ידי GABRIELE FLOSSMAN שהגיע מוינה לשם כך. הסרט צולם על ידי הצלם האוסטרי כריסטיאן ברגר שידוע בכך שהוא מצלם בד"כ באור טבעי וממעט להשתמש בתאורה מלאכותית. במהלך הצילומים שוחחתי רבות עם ברגר שהתגלה כבן אדם מקסים בנוסף להיותו בעל מקצוע משכמו ומעלה.

הסרט שהתהדר בשמות גדולים בינהם ג'ולייט בינוש וג'אן מורו צולם בחלקו בצרפת ובחלקו העיקרי בישראל באזור ניצנים שמזכיר באופיו את השטח סמוך לרצועת עזה שפונה על ידי ישראל בשנת 2005.

הסרט מורכב משני פרקים: בראשון פוגשת אנה (ג'ולייט בינוש) את אחיה המאומץ אולי (לירון לבו), קצין משטרה ישראלי שהגיע לאוויניון שבצרפת ללוויה של אביהם המשותף. בעקבות המפגש מחליטה אנה לבקר בישראל על מנת לפגוש את בתה אותה נטשה עשרים שנה קודם.

בחלקו השני של הסרט, שני האחים מגיעים לישראל. אלה ימי ההתנתקות: לבו מצטרף לכוחות המשטרה המפנים את המתנחלים מגוש עזה. בינוש, שבינתיים גילתה כי בתה הזנוחה גדלה לגננת שחיה בהתנחלות (דאנה איבגי) מצטרפת לצד היריב.

כאן המקום לציין שהבמאי עמוס גיתאי לא אוהב צוותי צילום שמסתובבים לו על הסט אבל היות וצלם הסרט כריסטיאן ברגר הוא אוסטרי וסוכם שהחומרים שנצלם ישמשו לMAKING OFF הרשמי של הסרט "התנתקות", הוא אפשר לנו לעבוד באופן די חופשי לעומת צוותים אחרים שהגיעו למקום ונאלצו לצלם בתוך שטח מגודר ללא אפשרות להסתובב בסט עצמו.

אם הגעתנו לסט נפגשנו עם הבמאי עמוס גיתאי אותו אני מכיר מצילומים קודמים והתמקמנו סמוך לעמדת הפיקוד המוצלת בה ישב עמוס מול המוניטור וצעק ACTION ו CUT, נותן הוראות לשחקנים ולעוזרי הבמאי שהפעילו בעזרת מגפון כוחות גדולים של משטרה, והמון רב של ניצבים, מתנחלים ופלשתינאים שעמדו משני עברי גדר שנבנתה במיוחד.

כאמור, הגענו לסט והתמקמנו סמוך לעמדה של עמוס גיתאי, ובעוד אני מכינים את הציוד עיני צדה במרחק של כמה עשרות מטרים, עומדת בין סבך של קנים, דמות של אישה לבושה בג'ינס וגופיה לבנה. בלי להסס הרמתי את המצלמה לכתף, וצדתי את דמותה בעזרת עדשת הזום הארוכה שהייתה מחברת למצלמה.

ליאון פילמס מפיקה סרטים תיעודיים, סרטי תדמית וסרטי טבע ונוף באיכות ללא פשרות!